NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна
3277
Авансцена

Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума „Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция.  Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката

| 10 Септември 2024, 15:37 ч.
Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна
Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна
Снимка © БТА

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.

Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.

Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид. 

Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.  

Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.

„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа

Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание в една от най-големите български платформи за видеосъдържание. „От 28 септември до 20 октомври почитателите на документалното кино от цялата страна ще имат възможност да гледат 16 пълнометражни филма, включени в петото издание на фестивала“, съобщиха от екипа. 

„Тази година имаме приятна изненада за всички почитатели на документалното кино. Откриващият филм на Sofia Documental – „Без посока“, ще бъде достъпен онлайн само няколко часа след официалната си премиера на физическото издание“, казаха организаторите. „Без посока“ е копродукция между Гърция, България, Швейцария и Италия.

„Нови новини от друго вкъщи“, закриващият филм на Sofia Documental, също ще бъде достъпен онлайн, малко след

Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.

Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.

Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.

Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.

Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.

Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос

Някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век ще бъдат показани в изложбата „София в минало време“. 

Експозицията ще бъде разположена в пространството за култура и изкуство „Сцена“ - Централни хали от 5 до 23 юни, съобщават организаторите.

„Като една от най-емблематичните сгради на София, Централни хали ще поставя силен фокус в културната си програма върху събитията, свързани с културното наследство на София и квартала. Затова и първата изложба там ще съдържа 15 кадъра, заснети от именития фотограф Димитър Карастоянов между 1910 и 1912 г. Те представят някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век“, разказват от екипа. 

И уточняват, че кадрите, включени в изложбата, са предоставени от Виктор Топалов, създател на „Бохемска София“, и са поместени в по-късно издан

Поп звездата Джъстин Бийбър пя на предсватбено тържество в Мумбай, Индия, съобщи АФП. Пищните тържества бяха по повод бракосъчетанието на сина на най-богатия човек в Азия Мукеш Амбани. 

Синът на Амбани - Анант, и годеницата му Радика Мърчант трябва да се оженят на тридневна хиндуистка церемония в средата на юли. 

Мукеш Амбани е председател на борда на конгломерата Reliance Industries.

Според индийски медии Бийбър е получил 10 млн. щатски долара за изпълнението си. Кадри, разпространени в социалните мрежи, показаха канадския поп звезда да пее хита Sorry от 2015 г. 

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция. 

Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се потопят“, обясни тя. Всички творби са придружени от текстове, които обясняват идеите на художничката. 

По думите й папирусите на фасадата са свързани с размишленията за болката и жертвоприношението пред творчеството, които е трябвало да отдаде за своята работа, както и за биологичната единица клетка и за стъпките на нашите деди.

В двора са разположени и три време-пространствени полета в метални кубове. Първият е с детски рисунки на Серафимова, пейка и висящи гумени играчки. Авторката влага в тях идеята за детските илюзии и множество идеали и красиви мечти, с които трябва да се сбогуваме. „Тук няма знак, порастването не е отрицателно, важното е да се осмисля. Разглеждам и проблема за меланхолията с въпроса до каква степен имаме нужда да пазим нещата си и кога имаме сила да ги изхвърлим“, посочи тя. 

Второто поле е обитавано от стихийно състояние, свързано със скритите частици тъкан в дюшека. То задава въпроса кой е правил парчетата и коя е силата, скрита в текстила, върху която ние спим. Подсказвам принципа на многото слоеве значения, вмъкнати в материята, на енергията, за която не си даваме сметка всеки ден, докато я ползваме, посочи Серафимова. 

Швейцарската алтернативна готик група The Beauty Of Gemina ще има концерт в София на 22 февруари 2025 г., в клуб Live & Loud, съобщават организаторите.

Майкъл Зеле създава групата през 2006 г. Очарованието на тяхната музика се намира в елегантността на мрачната естетика и в харизмата на певеца, автор на песни, композитор, китарист и продуцент, посочва критиката.

The Beauty Of Gemina има запазено място в алтернативните европейски класации още при дебюта си със Suicidal Landscape. Експерименталните търсения на Зеле (албумите Flying With The Owls и Skeleton Dreams) водят до едно по-първично, акустично звучене доминирано от изразителен глас на разказвач на истории сравним с този на Ник Кейв.

През 2024 г. The Beauty Of Gemina гостуват на сцените на Wave Gotik Treffen и Amphi Fest.  На 13 се

Най-старият професионален хърватски струнен квартет ще има концерт в София, на 16 септември, в камерната зала „България“, съобщават от посолството на Хърватия.

Основан като първи по рода си постоянен и професионален ансамбъл на хърватската музикална сцена, „Загреб квартет“ изнася първия си концерт на 25 април 1919 г. Освен в Европа, на няколко пъти има големи турнета в Съединените американски щати, бившия Съветски съюз, Русия, Канада, Австралия, Нова Зеландия. Рано започват и с практиката да си сътрудничат с други изявени музиканти-солисти.

„Репутацията на членовете на квартета се затвърждава от нови чуждестранни турнета и гостувания. Имат концерти в „Консертгебау“ – Амстердам, пражкия „Рудолфинум“ и лондонската концертна зала St. John`s Smith Square, пре

Преценявам творчеството си в тонове, казва в интервю скулпторът Иван Русев, който се прочува с огромните габарити на работите си. Днес творецът навършва 70 години и по този повод публикува материал за личността и творческите му постижения.

ПРЕДПОЧИТА ТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛИ

Иван Владимиров Русев е роден на 1 юли 1954 г. в София. През 1979 г. завършва Художествена академия в София, специалност скулптура, при Величко Минеков. От 1979 г. е преподавател по скулптура в Средното художествено училище по приложни изкуства в София.  Работи кавалетна и монументална скулптура. Предпочита трайните материали, предимно камък. Създава тематични композиции „Морски рак“ (1979), „Възпоминание“ (1979), „Следа от миналото“ (1980), „Седяща птица“ (1981), „Грифони“ – декоративно оформление на фонтан в Шумен (1981). Негови творби притежават Националната галерия, Софийската

Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.

На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.

Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.

"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за

Концерт в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми и на каузата за повече българска музика в национален ефир ще се проведе във Велико Търново, съобщи съорганизаторът на събитието за града Пенко Пенков.

Проявата, която е част от националното турне "С песен и стих в сърцата", ще е на 27 юни в Летния театър. В него ще участват Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, дуетите „Шик“ и Weil, Коцето Калки, Искрен Пецов, „Дует с кауза“ - Галя Георгиева и Атанас Лазаров, вокално трио Deja vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), групите „Спринт“, „Хоризонт“ и „Жестим“.

Концертите от турнето се провеждат под съпровода на оркестър „София“, а техен водещ е Веселин Пренеров. Събитието се провежда със съдействието на Община Велико Търново, а специални гости на сцената ще са децата и младежите от Детско естрадно студио “Руми

Третата й инсталация е с две различни по природа тела, които олицетворяват селската и градската култура. Едното е компилативен образ на причудливо създание от ковьори, черги и покривки, които помним от нашето детство. „Смесицата от шевици, с помощта на текстове към нея, обяснява как жените са имали нужда да оставят следа за идентичността си с конец. Един своеобразен подпис в паметта“, обясни авторката. Заедно с него тя поставя цилиндър, облечен във фабрично сгънати нови носни кърпички, които оформят мозайка. Тя вижда в този валяк ежедневно случващите се събития от времето на нашите родители, задължителните навици, които изграждат хората. Колелото може да се върти от зрителите, за да се преживее повторението, контрастиращо на другата форма в куба. 

Специално за изложбата си във Варна, с помощта на маркетолога Габриела Евстатиева и графичния дизайнер Христо Христов, Огняна Серафимова е създала и 8 вида картички с въпроси, които са разпространени на различни места в града и ще бъдат раздавани при откриването на експозицията довечера. В тях авторката на проекта събира мнения за вкуса на болката, миризмата на детството, емоционалната памет. Всеки може да напише отговора си и да го постави в специална кутия. Аз ще се вслушам в личните време-пространствени полета на зрителите и после това може да доведе до нови творби или допълване на тази експозиция, каза тя. 

Огняна Серафимова е родена във Варна, възпитаник е на Националното училище по изкуства „Добри Христов“. Завършила е Сценография в Националната художествена академия. Има над 15-годишен опит като сценограф на драматични, танцови и куклени представления, видео и филмови продукции, колективни и самостоятелни изложби, кураторски проекти. Публиката във Варна я познава от гостуването на високо-технологичния павилион Conglomerate, който беше ситуиран на третия етаж в Градската галерия през 2021 г. и представи България на Световното сценографско квадриенале в Прага през 2019-а.

Настоящият й авторски проект „Време-пространствени полета“ е продуциран от фондация „Август в изкуството“ и се реализира с подкрепата на Фонд „Култура“ към Община Варна в партньорство с културна организация „Кинестетик проджект“ и „Колективът“ с инициативата „Изкуство в парка“.

Както информирахме, в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“ на Варненската градска галерия до 10 октомври са подредени изложби на фестивала „Процес - Пространство“ и на пловдивската група „Ръб“. 

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
Ако сатирата се занимава с недостатъците на обществото, тя е и смешна, и страшна
Истинска свобода не може да се намери там, където й се пречка някаква обикновена свобода. Това е една от най-силните реплики от „Чарли в открито море“, първата за новия ...
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Кали ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Авансцена
3277
Авансцена

Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция.Тази изложба е за паметта.

| 10 Септември 2024, 15:37 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна
Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна
Снимка © БТА

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция. 

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.

Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.

Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид. 

Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.  

Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.

„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа

Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание в една от най-големите български платформи за видеосъдържание. „От 28 септември до 20 октомври почитателите на документалното кино от цялата страна ще имат възможност да гледат 16 пълнометражни филма, включени в петото издание на фестивала“, съобщиха от екипа. 

„Тази година имаме приятна изненада за всички почитатели на документалното кино. Откриващият филм на Sofia Documental – „Без посока“, ще бъде достъпен онлайн само няколко часа след официалната си премиера на физическото издание“, казаха организаторите. „Без посока“ е копродукция между Гърция, България, Швейцария и Италия.

„Нови новини от друго вкъщи“, закриващият филм на Sofia Documental, също ще бъде достъпен онлайн, малко след

Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.

Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.

Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.

Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.

Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.

Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос

Някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век ще бъдат показани в изложбата „София в минало време“. 

Експозицията ще бъде разположена в пространството за култура и изкуство „Сцена“ - Централни хали от 5 до 23 юни, съобщават организаторите.

„Като една от най-емблематичните сгради на София, Централни хали ще поставя силен фокус в културната си програма върху събитията, свързани с културното наследство на София и квартала. Затова и първата изложба там ще съдържа 15 кадъра, заснети от именития фотограф Димитър Карастоянов между 1910 и 1912 г. Те представят някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век“, разказват от екипа. 

И уточняват, че кадрите, включени в изложбата, са предоставени от Виктор Топалов, създател на „Бохемска София“, и са поместени в по-късно издан

Поп звездата Джъстин Бийбър пя на предсватбено тържество в Мумбай, Индия, съобщи АФП. Пищните тържества бяха по повод бракосъчетанието на сина на най-богатия човек в Азия Мукеш Амбани. 

Синът на Амбани - Анант, и годеницата му Радика Мърчант трябва да се оженят на тридневна хиндуистка церемония в средата на юли. 

Мукеш Амбани е председател на борда на конгломерата Reliance Industries.

Според индийски медии Бийбър е получил 10 млн. щатски долара за изпълнението си. Кадри, разпространени в социалните мрежи, показаха канадския поп звезда да пее хита Sorry от 2015 г. 

Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се потопят“, обясни тя. Всички творби са придружени от текстове, които обясняват идеите на художничката. 

По думите й папирусите на фасадата са свързани с размишленията за болката и жертвоприношението пред творчеството, които е трябвало да отдаде за своята работа, както и за биологичната единица клетка и за стъпките на нашите деди.

Швейцарската алтернативна готик група The Beauty Of Gemina ще има концерт в София на 22 февруари 2025 г., в клуб Live & Loud, съобщават организаторите.

Майкъл Зеле създава групата през 2006 г. Очарованието на тяхната музика се намира в елегантността на мрачната естетика и в харизмата на певеца, автор на песни, композитор, китарист и продуцент, посочва критиката.

The Beauty Of Gemina има запазено място в алтернативните европейски класации още при дебюта си със Suicidal Landscape. Експерименталните търсения на Зеле (албумите Flying With The Owls и Skeleton Dreams) водят до едно по-първично, акустично звучене доминирано от изразителен глас на разказвач на истории сравним с този на Ник Кейв.

През 2024 г. The Beauty Of Gemina гостуват на сцените на Wave Gotik Treffen и Amphi Fest.  На 13 се

Най-старият професионален хърватски струнен квартет ще има концерт в София, на 16 септември, в камерната зала „България“, съобщават от посолството на Хърватия.

Основан като първи по рода си постоянен и професионален ансамбъл на хърватската музикална сцена, „Загреб квартет“ изнася първия си концерт на 25 април 1919 г. Освен в Европа, на няколко пъти има големи турнета в Съединените американски щати, бившия Съветски съюз, Русия, Канада, Австралия, Нова Зеландия. Рано започват и с практиката да си сътрудничат с други изявени музиканти-солисти.

„Репутацията на членовете на квартета се затвърждава от нови чуждестранни турнета и гостувания. Имат концерти в „Консертгебау“ – Амстердам, пражкия „Рудолфинум“ и лондонската концертна зала St. John`s Smith Square, пре

Преценявам творчеството си в тонове, казва в интервю скулпторът Иван Русев, който се прочува с огромните габарити на работите си. Днес творецът навършва 70 години и по този повод публикува материал за личността и творческите му постижения.

ПРЕДПОЧИТА ТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛИ

Иван Владимиров Русев е роден на 1 юли 1954 г. в София. През 1979 г. завършва Художествена академия в София, специалност скулптура, при Величко Минеков. От 1979 г. е преподавател по скулптура в Средното художествено училище по приложни изкуства в София.  Работи кавалетна и монументална скулптура. Предпочита трайните материали, предимно камък. Създава тематични композиции „Морски рак“ (1979), „Възпоминание“ (1979), „Следа от миналото“ (1980), „Седяща птица“ (1981), „Грифони“ – декоративно оформление на фонтан в Шумен (1981). Негови творби притежават Националната галерия, Софийската

Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.

На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.

Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.

"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за

Концерт в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми и на каузата за повече българска музика в национален ефир ще се проведе във Велико Търново, съобщи съорганизаторът на събитието за града Пенко Пенков.

Проявата, която е част от националното турне "С песен и стих в сърцата", ще е на 27 юни в Летния театър. В него ще участват Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, дуетите „Шик“ и Weil, Коцето Калки, Искрен Пецов, „Дует с кауза“ - Галя Георгиева и Атанас Лазаров, вокално трио Deja vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), групите „Спринт“, „Хоризонт“ и „Жестим“.

Концертите от турнето се провеждат под съпровода на оркестър „София“, а техен водещ е Веселин Пренеров. Събитието се провежда със съдействието на Община Велико Търново, а специални гости на сцената ще са децата и младежите от Детско естрадно студио “Руми

В двора са разположени и три време-пространствени полета в метални кубове. Първият е с детски рисунки на Серафимова, пейка и висящи гумени играчки. Авторката влага в тях идеята за детските илюзии и множество идеали и красиви мечти, с които трябва да се сбогуваме. „Тук няма знак, порастването не е отрицателно, важното е да се осмисля. Разглеждам и проблема за меланхолията с въпроса до каква степен имаме нужда да пазим нещата си и кога имаме сила да ги изхвърлим“, посочи тя. 

Второто поле е обитавано от стихийно състояние, свързано със скритите частици тъкан в дюшека. То задава въпроса кой е правил парчетата и коя е силата, скрита в текстила, върху която ние спим. Подсказвам принципа на многото слоеве значения, вмъкнати в материята, на енергията, за която не си даваме сметка всеки ден, докато я ползваме, посочи Серафимова. 

Третата й инсталация е с две различни по природа тела, които олицетворяват селската и градската култура. Едното е компилативен образ на причудливо създание от ковьори, черги и покривки, които помним от нашето детство. „Смесицата от шевици, с помощта на текстове към нея, обяснява как жените са имали нужда да оставят следа за идентичността си с конец. Един своеобразен подпис в паметта“, обясни авторката. Заедно с него тя поставя цилиндър, облечен във фабрично сгънати нови носни кърпички, които оформят мозайка. Тя вижда в този валяк ежедневно случващите се събития от времето на нашите родители, задължителните навици, които изграждат хората. Колелото може да се върти от зрителите, за да се преживее повторението, контрастиращо на другата форма в куба. 

Специално за изложбата си във Варна, с помощта на маркетолога Габриела Евстатиева и графичния дизайнер Христо Христов, Огняна Серафимова е създала и 8 вида картички с въпроси, които са разпространени на различни места в града и ще бъдат раздавани при откриването на експозицията довечера. В тях авторката на проекта събира мнения за вкуса на болката, миризмата на детството, емоционалната памет. Всеки може да напише отговора си и да го постави в специална кутия. Аз ще се вслушам в личните време-пространствени полета на зрителите и после това може да доведе до нови творби или допълване на тази експозиция, каза тя. 

Огняна Серафимова е родена във Варна, възпитаник е на Националното училище по изкуства „Добри Христов“. Завършила е Сценография в Националната художествена академия. Има над 15-годишен опит като сценограф на драматични, танцови и куклени представления, видео и филмови продукции, колективни и самостоятелни изложби, кураторски проекти. Публиката във Варна я познава от гостуването на високо-технологичния павилион Conglomerate, който беше ситуиран на третия етаж в Градската галерия през 2021 г. и представи България на Световното сценографско квадриенале в Прага през 2019-а.

Настоящият й авторски проект „Време-пространствени полета“ е продуциран от фондация „Август в изкуството“ и се реализира с подкрепата на Фонд „Култура“ към Община Варна в партньорство с културна организация „Кинестетик проджект“ и „Колективът“ с инициативата „Изкуство в парка“.

Както информирахме, в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“ на Варненската градска галерия до 10 октомври са подредени изложби на фестивала „Процес - Пространство“ и на пловдивската група „Ръб“. 

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Ако сатирата се занимава с недостатъците на обществото, тя е и смешна, и страшна
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.