NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна
3281
Авансцена

Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума „Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция.  Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката

| 10 Септември 2024, 15:37 ч.
Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна
Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна
Снимка © БТА

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума

За първи път Световното първенство по спортни танци ще се проведе в зала „Арена“ в Бургас между 30 август и 1 септември, съобщават организаторите от Българска федерация по спортни танци и клуб по спортни танци “Бургас”.

Двойки от над 25 държави ще вземат участие в шоу програмите на мащабния форум по латиноамерикански танци, който е подкрепен от Международната федерация по танци и се осъществява със съдействието на Община Бургас.

Състезатели от Грузия, САЩ, Молдова, Украйна, Румъния, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Узбекистан, Казахстан, Германия и България са част от записалите се за участие, чиито представители ще танцуват в Бургас. Участниците ще се състезават в няколко категории, разделени на двойки и соло изпълнители. Те ще представят свои оригинални хореографии в стилове като румба, ча-ча-ча, пасо добле, джайф и други. Тяхното представяне

Владимир Шунев кани на „Неделна разходка“ в галерия „Париж“.

Изложбата живопис ще бъде показана от 7 до 22 ноември и може да бъде разгледана и на сайта на галерията, съобщават организаторите.

 Експозицията включва двадесет и осем платна. „Сюжетите са любимите снежни, есенни, пролетни и летни пейзажи. Картините са с градска и селска тематика, като градската е особено интересна и не е характерна за България. Показани са уютни западноевропейски улици и сгради, а колите приличат на големи американски кадилаци. Или пък това са мечтаните градове, които са цветни, красиви, чисти и подредени, които ни се иска да бъдат тук. Селските пейзажи са добре познати, като те плавно преминават през различните сезони, в които ще се срещнем с жълтите рапици, лавандуловите полета, балите със слама, избухналата есен в златистите дървета и накрая ще се

Деница Серафим (група „Ирафан“) излиза с още шестима музиканти на сцената на арт център „Сити марк“, на 18 ноември. Тя ще представи своя нов проект „Пътят на пилигрима”, съобщават организаторите. 

Вдъхновение за музиката на проекта Серафим намира в изкуството на Ренесанса и Барока, както и в някои средновековни поеми.

Артистите ще излязат на сцената с костюми, които са по дизайн на самата Деница Серафим, а музиката ще е изцяло нейна авторска.

В концерта ще участват Бояна Зарева (цигулка, виола и вокал), Анита Нейчева (бендир, перкусии), Костадин Ланджов (класическа китара), Йордан Владев (етно флейти), Деница Димитрова (арфа). Ще цвучат песни на английски, исландски, датски, латински, фламандски и сефара

Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.

Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.

Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.

Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.

По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната

Фотоизложбата "Чудото и тайните на граовските лековити кладенчета, бунари и чешми" представят в Брезник.

Експозицията е дело на краеведа от града Аниела Асенова. През лятото на тази година тя е обиколила десетки населени места в региона на Брезнишко, документирайки местни водоизточници чрез снимков материал. Асенова се е срещнала и с хора по места, които са разказали повече за водните обекти.

Идеята на изложбата е да акцентира върху тези своеобразни исторически и културни паметници, някои от които съградени преди близо век с доброволен труд и желание от местното население. Проявата цели още да припомни, че водата е най-ценният ресурс, който от хилядолетия до наши дни е важен за хората.

Авторката на изложбата казва, че някои от старинните чешми в Граовско са с доста интересна и характерна орнаментика и надписи. Същите не са напълно изследвани, но биха могли да с

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция. 

Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се потопят“, обясни тя. Всички творби са придружени от текстове, които обясняват идеите на художничката. 

По думите й папирусите на фасадата са свързани с размишленията за болката и жертвоприношението пред творчеството, които е трябвало да отдаде за своята работа, както и за биологичната единица клетка и за стъпките на нашите деди.

В двора са разположени и три време-пространствени полета в метални кубове. Първият е с детски рисунки на Серафимова, пейка и висящи гумени играчки. Авторката влага в тях идеята за детските илюзии и множество идеали и красиви мечти, с които трябва да се сбогуваме. „Тук няма знак, порастването не е отрицателно, важното е да се осмисля. Разглеждам и проблема за меланхолията с въпроса до каква степен имаме нужда да пазим нещата си и кога имаме сила да ги изхвърлим“, посочи тя. 

Второто поле е обитавано от стихийно състояние, свързано със скритите частици тъкан в дюшека. То задава въпроса кой е правил парчетата и коя е силата, скрита в текстила, върху която ние спим. Подсказвам принципа на многото слоеве значения, вмъкнати в материята, на енергията, за която не си даваме сметка всеки ден, докато я ползваме, посочи Серафимова. 

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.

От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За

Група "Кюър" се завърна начело на британската класация след 32-годишна пауза с албума Songs Of A Lost World, съобщи Ройтерс.

Британската група издаде първия си студиен албум от 16 години на 1 ноември. Той надмина по продажби останалите на първите пет места в класацията за албуми на Великобритания, взети заедно. 

"Това е изключително въодушевяващо, истински стоплящо сърцето да видиш такава прекрасна реакция на издаването на новия албум на "Кюър", каза вокалистът Робърт Смит и благодари на всички, които са купили албума и са вярвали в групата през годините. 

Предишния път, когато "Кюър" оглавиха британската класация беше през 1992 г. с албума Wish. Преди Songs Of A Lost World те не бяха издавали албум от 2008 г., когато излезе 4:13 Dream. 

Група Кюър" дебютира в края на 70-те години на миналия век в стил пост-пънк, като залага на мрачни, ме

Служебният министър на културата Найден Тодоров изрази надежда, че старите български столици Плиска и Преслав, солниците в Провадия и целият Национален историко-археологически резерват  „Мадара“ (не само Мадарският конник, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е глобален символ на България – б.а.) ще станат защитени обекти на световната организация.

Изказването си пред журналисти в Шумен Тодоров направи по повод предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Той бе на форум от националната кампания на Медийната група „Стандарт“ – „Бранд България“, състоял се в Регионалната библиотека в Шумен, с участието на заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни п

Бягам от човечеството и се наслаждавам на "тихата самота", казва актрисата Брижит Бардо, която днес навършва 90 години. В навечерието на своя юбилей секссимволът на френското кино от 60-те години на миналия век даде интервю по телефона за АФП. 

Брижит Бардо, която е родена в Париж на 28 септември 1934 г., сега живее в Сен Тропе, далеч от общественото внимание. От половин век не снима филми и казва, че за нея седмото изкуство е само образ от носталгичното минало, но въпреки това си остава сред най-известните френски актриси в чужбина. „Обърнах тази страница преди повече от 50 години”, казва тя. Бардо има зад гърба си около 50 филма, сред които "И Бог създаде жената" (1956) на Роже Вадим, "В случай на нещастие" (1958) на Клод Отан-Лара, "Бабет отива на война" (1959) на Кристиан Жак, "Презрението" (1963) на Жан-Люк Годар. Последният филм, в който участва, е "Дон

Последният концерт от инициативата на читалище "Братство 1869" – "Музикален четвъртък", ще бъде представен на 29 август в парка пред читалището в Кюстендил.

На сцената ще се изяви вокална формация „Неразделни” с ръководител Веселка Петрова, съобщават от Народно читалище "Братство 1869".

В музикалната програма са включени авторски, български хорови и популярни песни. Концертът ще продължи един час. Във формацията участват над 25 певици с различни професии, каза ръководителят на читалището Иван Андонов.

След концерта в четвъртък вокална формация "Неразделни" заминава на турне в Хърватия.

Формацията е създадена през 1975 г. по инициатива на група учителки по руски език начело с Виктория Димитрова и на кюстендилския общественик Камен Очипалски.

За ръководител на групата е поканен музикалният педагог Ангелина Милева.

От 1986

Третата й инсталация е с две различни по природа тела, които олицетворяват селската и градската култура. Едното е компилативен образ на причудливо създание от ковьори, черги и покривки, които помним от нашето детство. „Смесицата от шевици, с помощта на текстове към нея, обяснява как жените са имали нужда да оставят следа за идентичността си с конец. Един своеобразен подпис в паметта“, обясни авторката. Заедно с него тя поставя цилиндър, облечен във фабрично сгънати нови носни кърпички, които оформят мозайка. Тя вижда в този валяк ежедневно случващите се събития от времето на нашите родители, задължителните навици, които изграждат хората. Колелото може да се върти от зрителите, за да се преживее повторението, контрастиращо на другата форма в куба. 

Специално за изложбата си във Варна, с помощта на маркетолога Габриела Евстатиева и графичния дизайнер Христо Христов, Огняна Серафимова е създала и 8 вида картички с въпроси, които са разпространени на различни места в града и ще бъдат раздавани при откриването на експозицията довечера. В тях авторката на проекта събира мнения за вкуса на болката, миризмата на детството, емоционалната памет. Всеки може да напише отговора си и да го постави в специална кутия. Аз ще се вслушам в личните време-пространствени полета на зрителите и после това може да доведе до нови творби или допълване на тази експозиция, каза тя. 

Огняна Серафимова е родена във Варна, възпитаник е на Националното училище по изкуства „Добри Христов“. Завършила е Сценография в Националната художествена академия. Има над 15-годишен опит като сценограф на драматични, танцови и куклени представления, видео и филмови продукции, колективни и самостоятелни изложби, кураторски проекти. Публиката във Варна я познава от гостуването на високо-технологичния павилион Conglomerate, който беше ситуиран на третия етаж в Градската галерия през 2021 г. и представи България на Световното сценографско квадриенале в Прага през 2019-а.

Настоящият й авторски проект „Време-пространствени полета“ е продуциран от фондация „Август в изкуството“ и се реализира с подкрепата на Фонд „Култура“ към Община Варна в партньорство с културна организация „Кинестетик проджект“ и „Колективът“ с инициативата „Изкуство в парка“.

Както информирахме, в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“ на Варненската градска галерия до 10 октомври са подредени изложби на фестивала „Процес - Пространство“ и на пловдивската група „Ръб“. 

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 19:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
3281
Авансцена

Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция.Тази изложба е за паметта.

| 10 Септември 2024, 15:37 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна
Изложба с инсталации, посветени на паметта, показва Огняна Серафимова във Варна
Снимка © БТА

Изложба със заглавие „Време-пространствени полета“ представя Огняна Серафимова в рамките на форума

„Изкуството като противодействие“, организиран от Градската художествена галерия във Варна. Нейните инсталации се намират във вътрешния двор на културната институция. 

За първи път Световното първенство по спортни танци ще се проведе в зала „Арена“ в Бургас между 30 август и 1 септември, съобщават организаторите от Българска федерация по спортни танци и клуб по спортни танци “Бургас”.

Двойки от над 25 държави ще вземат участие в шоу програмите на мащабния форум по латиноамерикански танци, който е подкрепен от Международната федерация по танци и се осъществява със съдействието на Община Бургас.

Състезатели от Грузия, САЩ, Молдова, Украйна, Румъния, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Узбекистан, Казахстан, Германия и България са част от записалите се за участие, чиито представители ще танцуват в Бургас. Участниците ще се състезават в няколко категории, разделени на двойки и соло изпълнители. Те ще представят свои оригинални хореографии в стилове като румба, ча-ча-ча, пасо добле, джайф и други. Тяхното представяне

Владимир Шунев кани на „Неделна разходка“ в галерия „Париж“.

Изложбата живопис ще бъде показана от 7 до 22 ноември и може да бъде разгледана и на сайта на галерията, съобщават организаторите.

 Експозицията включва двадесет и осем платна. „Сюжетите са любимите снежни, есенни, пролетни и летни пейзажи. Картините са с градска и селска тематика, като градската е особено интересна и не е характерна за България. Показани са уютни западноевропейски улици и сгради, а колите приличат на големи американски кадилаци. Или пък това са мечтаните градове, които са цветни, красиви, чисти и подредени, които ни се иска да бъдат тук. Селските пейзажи са добре познати, като те плавно преминават през различните сезони, в които ще се срещнем с жълтите рапици, лавандуловите полета, балите със слама, избухналата есен в златистите дървета и накрая ще се

Деница Серафим (група „Ирафан“) излиза с още шестима музиканти на сцената на арт център „Сити марк“, на 18 ноември. Тя ще представи своя нов проект „Пътят на пилигрима”, съобщават организаторите. 

Вдъхновение за музиката на проекта Серафим намира в изкуството на Ренесанса и Барока, както и в някои средновековни поеми.

Артистите ще излязат на сцената с костюми, които са по дизайн на самата Деница Серафим, а музиката ще е изцяло нейна авторска.

В концерта ще участват Бояна Зарева (цигулка, виола и вокал), Анита Нейчева (бендир, перкусии), Костадин Ланджов (класическа китара), Йордан Владев (етно флейти), Деница Димитрова (арфа). Ще цвучат песни на английски, исландски, датски, латински, фламандски и сефара

Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.

Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.

Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.

Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.

По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната

Фотоизложбата "Чудото и тайните на граовските лековити кладенчета, бунари и чешми" представят в Брезник.

Експозицията е дело на краеведа от града Аниела Асенова. През лятото на тази година тя е обиколила десетки населени места в региона на Брезнишко, документирайки местни водоизточници чрез снимков материал. Асенова се е срещнала и с хора по места, които са разказали повече за водните обекти.

Идеята на изложбата е да акцентира върху тези своеобразни исторически и културни паметници, някои от които съградени преди близо век с доброволен труд и желание от местното население. Проявата цели още да припомни, че водата е най-ценният ресурс, който от хилядолетия до наши дни е важен за хората.

Авторката на изложбата казва, че някои от старинните чешми в Граовско са с доста интересна и характерна орнаментика и надписи. Същите не са напълно изследвани, но биха могли да с

Тази изложба е за паметта. Това са моменти, които по един театрален начин са застинали в моите творби и много ми се иска публиката да е свободна да ги тълкува, каза авторката. „Стъпките на нашите деди носят усещането за многото хора, които са причина да ни има нас, благодарение на чийто труд е възможно нашето време. Това е философски поглед над основни понятия, които ме вълнуват, заключени най-вече в предметите, усещането за допир, за истинска вещ, която носи в себе си спомен и код. Това са инструментите, с които си служа, за да създам атмосферата, в която хората да се потопят“, обясни тя. Всички творби са придружени от текстове, които обясняват идеите на художничката. 

По думите й папирусите на фасадата са свързани с размишленията за болката и жертвоприношението пред творчеството, които е трябвало да отдаде за своята работа, както и за биологичната единица клетка и за стъпките на нашите деди.

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.

От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За

Група "Кюър" се завърна начело на британската класация след 32-годишна пауза с албума Songs Of A Lost World, съобщи Ройтерс.

Британската група издаде първия си студиен албум от 16 години на 1 ноември. Той надмина по продажби останалите на първите пет места в класацията за албуми на Великобритания, взети заедно. 

"Това е изключително въодушевяващо, истински стоплящо сърцето да видиш такава прекрасна реакция на издаването на новия албум на "Кюър", каза вокалистът Робърт Смит и благодари на всички, които са купили албума и са вярвали в групата през годините. 

Предишния път, когато "Кюър" оглавиха британската класация беше през 1992 г. с албума Wish. Преди Songs Of A Lost World те не бяха издавали албум от 2008 г., когато излезе 4:13 Dream. 

Група Кюър" дебютира в края на 70-те години на миналия век в стил пост-пънк, като залага на мрачни, ме

Служебният министър на културата Найден Тодоров изрази надежда, че старите български столици Плиска и Преслав, солниците в Провадия и целият Национален историко-археологически резерват  „Мадара“ (не само Мадарският конник, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е глобален символ на България – б.а.) ще станат защитени обекти на световната организация.

Изказването си пред журналисти в Шумен Тодоров направи по повод предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Той бе на форум от националната кампания на Медийната група „Стандарт“ – „Бранд България“, състоял се в Регионалната библиотека в Шумен, с участието на заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни п

Бягам от човечеството и се наслаждавам на "тихата самота", казва актрисата Брижит Бардо, която днес навършва 90 години. В навечерието на своя юбилей секссимволът на френското кино от 60-те години на миналия век даде интервю по телефона за АФП. 

Брижит Бардо, която е родена в Париж на 28 септември 1934 г., сега живее в Сен Тропе, далеч от общественото внимание. От половин век не снима филми и казва, че за нея седмото изкуство е само образ от носталгичното минало, но въпреки това си остава сред най-известните френски актриси в чужбина. „Обърнах тази страница преди повече от 50 години”, казва тя. Бардо има зад гърба си около 50 филма, сред които "И Бог създаде жената" (1956) на Роже Вадим, "В случай на нещастие" (1958) на Клод Отан-Лара, "Бабет отива на война" (1959) на Кристиан Жак, "Презрението" (1963) на Жан-Люк Годар. Последният филм, в който участва, е "Дон

Последният концерт от инициативата на читалище "Братство 1869" – "Музикален четвъртък", ще бъде представен на 29 август в парка пред читалището в Кюстендил.

На сцената ще се изяви вокална формация „Неразделни” с ръководител Веселка Петрова, съобщават от Народно читалище "Братство 1869".

В музикалната програма са включени авторски, български хорови и популярни песни. Концертът ще продължи един час. Във формацията участват над 25 певици с различни професии, каза ръководителят на читалището Иван Андонов.

След концерта в четвъртък вокална формация "Неразделни" заминава на турне в Хърватия.

Формацията е създадена през 1975 г. по инициатива на група учителки по руски език начело с Виктория Димитрова и на кюстендилския общественик Камен Очипалски.

За ръководител на групата е поканен музикалният педагог Ангелина Милева.

От 1986

В двора са разположени и три време-пространствени полета в метални кубове. Първият е с детски рисунки на Серафимова, пейка и висящи гумени играчки. Авторката влага в тях идеята за детските илюзии и множество идеали и красиви мечти, с които трябва да се сбогуваме. „Тук няма знак, порастването не е отрицателно, важното е да се осмисля. Разглеждам и проблема за меланхолията с въпроса до каква степен имаме нужда да пазим нещата си и кога имаме сила да ги изхвърлим“, посочи тя. 

Второто поле е обитавано от стихийно състояние, свързано със скритите частици тъкан в дюшека. То задава въпроса кой е правил парчетата и коя е силата, скрита в текстила, върху която ние спим. Подсказвам принципа на многото слоеве значения, вмъкнати в материята, на енергията, за която не си даваме сметка всеки ден, докато я ползваме, посочи Серафимова. 

Третата й инсталация е с две различни по природа тела, които олицетворяват селската и градската култура. Едното е компилативен образ на причудливо създание от ковьори, черги и покривки, които помним от нашето детство. „Смесицата от шевици, с помощта на текстове към нея, обяснява как жените са имали нужда да оставят следа за идентичността си с конец. Един своеобразен подпис в паметта“, обясни авторката. Заедно с него тя поставя цилиндър, облечен във фабрично сгънати нови носни кърпички, които оформят мозайка. Тя вижда в този валяк ежедневно случващите се събития от времето на нашите родители, задължителните навици, които изграждат хората. Колелото може да се върти от зрителите, за да се преживее повторението, контрастиращо на другата форма в куба. 

Специално за изложбата си във Варна, с помощта на маркетолога Габриела Евстатиева и графичния дизайнер Христо Христов, Огняна Серафимова е създала и 8 вида картички с въпроси, които са разпространени на различни места в града и ще бъдат раздавани при откриването на експозицията довечера. В тях авторката на проекта събира мнения за вкуса на болката, миризмата на детството, емоционалната памет. Всеки може да напише отговора си и да го постави в специална кутия. Аз ще се вслушам в личните време-пространствени полета на зрителите и после това може да доведе до нови творби или допълване на тази експозиция, каза тя. 

Огняна Серафимова е родена във Варна, възпитаник е на Националното училище по изкуства „Добри Христов“. Завършила е Сценография в Националната художествена академия. Има над 15-годишен опит като сценограф на драматични, танцови и куклени представления, видео и филмови продукции, колективни и самостоятелни изложби, кураторски проекти. Публиката във Варна я познава от гостуването на високо-технологичния павилион Conglomerate, който беше ситуиран на третия етаж в Градската галерия през 2021 г. и представи България на Световното сценографско квадриенале в Прага през 2019-а.

Настоящият й авторски проект „Време-пространствени полета“ е продуциран от фондация „Август в изкуството“ и се реализира с подкрепата на Фонд „Култура“ към Община Варна в партньорство с културна организация „Кинестетик проджект“ и „Колективът“ с инициативата „Изкуство в парка“.

Както информирахме, в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“ на Варненската градска галерия до 10 октомври са подредени изложби на фестивала „Процес - Пространство“ и на пловдивската група „Ръб“. 

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.